Naast in de gemeentelijke musea Gevaert-Minne en Gust De Smet heeft het kunstenaarsdorp nog een schat aan kunstwerken die voor het publiek lang verborgen bleven. Dat er pareltjes tussenzaten ontdekten we al in 2012 toen we de inventaris samengesteld door cultuurfunctionaris Dr. Piet Boyens konden inkijken en er in 2013 een eerste tentoonstelling kwam.
De tentoonstelling “Herontdekte Parels II” vindt plaats in de crypte van het gemeentehuis van Sint-Martens-Latem. Deze unieke expo, georganiseerd door de Latemse Kunstkring en het lokaal bestuur, toont 25 verborgen meesterwerken uit de gemeentelijke kunstcollectie die normaal in het kunstdepot liggen.
Wat kun je verwachten?
De expositie laat de enorme rijkdom en veelzijdigheid van de Latemse kunstgeschiedenis zien. Dit jaar hebben de makers zich extra laten leiden door mooie verhalen achter de doeken. Je vindt er een mix van grote meesters en onterecht vergeten talenten:
- Grote namen: Topwerken van iconen zoals James Ensor, Fernand Khnopff, Valerius De Saedeleer en Gust De Smet.
- Blikvangers: Het monumentale schilderij De zeven hoofdzonden van Octaaf Meiresonne, dat prachtig contrasteert met een ijdelheidtekening van James Ensor vol skeletten en maskers.
- Vrouwelijke kunstenaars: Extra aandacht voor Jeanne Gevaert, Alma Gevaert en Valentine Prax.
Praktische informatie
- Locatie: De crypte van het gemeentehuis in Sint-Martens-Latem.
- Data: Te bezoeken in de weekends van augustus en begin september (15-16, 22-24, 29-30 augustus en 5-6 september 2026).
- Openingsuren: Meestal van 14:00 tot 18:00 uur (op maandag 24 augustus uitzonderlijk van 10:00 tot 13:00 uur).
- Toegang: De inkomprijs bedraagt 5 euro. Een bijhorende catalogus is te koop voor 10 euro.
Meer details over de collectie en openingsuren zijn te vinden op de officiële website van Sint-Martens-Latem.

